Skip to main content

Jak samodzielnie wydać e-booka?

Dodaj komentarz

Samodzielne wydanie własnej książki może być procesem trudnym, czasochłonnym oraz kosztownym, ponieważ wymaga uzgodnienia wielu szczegółów z drukarnią, opłacenia wydruku oraz samodzielnej reklamy i dystrybucji. Alternatywą dla wydawania książek klasycznych, może być wydanie książki w formie e-booka. Jest to rozwiązanie prostsze i wymagające zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych oraz pracy. Poniżej przedstawimy, jak można samodzielnie wydać e-booka i jaki będzie tego koszt.

Od czego zacząć?

Podstawą do wydania własnego e-booka lub książki, niezależnie od formy, jest oczywiści opracowanie treści. Warto zorientować się na rynku, jaka tematyka jest aktualnie popularna oraz jakie książki cieszą się największą sprzedażą. Dzięki temu stworzyć można pozycję, która będzie przyjęta na rynku dużo lepiej i łatwiej będzie ją sprzedać. Jeśli treść była zaplanowana już wcześniej, sukces można osiągnąć przez odpowiednie przygotowanie książki oraz jej skuteczną reklamę. Bardzo ważne jest zadbanie o kilka istotnych szczegółów. Warto w tym celu zapoznać się z artykułem „Czym jest numer ISBN, czy jest obowiązkowy i jak go uzyskać?”, który wprowadza w podstawowe kwestie formalne związane z wydaniem książki, a także e-booków.

W jaki sposób zadbać o jakość książki?

By książka wyglądała profesjonalnie i była łatwa w odbiorze, niezwykle istotne jest zadbanie o jej korektę, redakcję oraz właściwy skład. Wszystko to można wykonać samodzielnie, jednak z pewnością przydatne może być spojrzenie z zewnątrz. Podkreśla to na swojej stronie Ewelina Biernaś, zajmująca się profesjonalną korekcją oraz redakcją treści przygotowywanej przez klientów. Korekta sprawia, że tekst jest pozbawiony błędów ortograficznych, gramatycznych i składniowych.

Dzięki odpowiedniej redakcji można też uniknąć błędów związanych ze zbędnymi powtórzeniami czy też błędnymi informacjami. Wprawiony redaktor jest w stanie również zasugerować zmiany, których wprowadzenie uatrakcyjni treść książki.

Czym różni się wydanie książki klasycznej od e-booka?

W przypadku self-publishingu książki tradycyjnej, poza korektą, redakcją i składem, zadbać należy o znalezienie odpowiedniej drukarni. Związane jest to z koniecznością wykorzystania odpowiedniego sprzętu, by książkę wydrukować, dociąć oraz we właściwy sposób skleić. Wydawanie e-booka nie wymaga w żaden sposób inwestowania gotówki w sam proces fizycznego powstawania książki. Plik e-booka wygenerować można samodzielnie, włącznie z odpowiednimi zabezpieczeniami. Wystarczy przygotować treść i zdobyć numer ISBN, by przejść bezpośrednio do marketingu i sprzedaży.

Jaki jest koszt wydania e-booka?

Jeśli przygotowanie e-booka, od początku do końca będzie się zajmować autor, jego wydanie nie generuje żadnych kosztów poza nakładem pracy i czasu. Koszty pojawiają się, gdy do korekty, redakcji i składu korzysta się z firm zewnętrznych. W takiej sytuacji koszt zamyka się w widełkach od 2 do 10 tysięcy złotych. Cena zależna jest od długości e-booka oraz ilości zawartych w nim grafik. Wiele osób uważa, że jest w stanie samodzielnie przeprowadzić wszystkie operacje, jednak warto zapłacić za obsługę profesjonalną, by uzyskać najlepszy efekt.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.