Diagnoza ADHD – kiedy warto zgłosić się po pomoc?
Dodaj komentarzSpecjaliści oceniają, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) może występować nawet u 8% ogółu populacji. Jego zdiagnozowanie nie jest jednak łatwe. Jakie objawy powinny nas skłonić do podjęcia działań w tym kierunku?
Jakie są najczęstsze objawy ADHD u dzieci?
Pierwsze objawy ADHD mogą się pojawić przed ukończeniem przez dziecko wieku pięciu lat, jednak diagnoza stawiana jest zwykle nieco później — pomiędzy 6. a 12. rokiem życia. Dodajmy, że podjęcie działań w tym kierunku często sugerowane jest przez nauczycieli. Związane jest to z faktem, że przypadłość ta może znacząco utrudniać funkcjonowanie młodego człowieka w środowisku szkolnym. Do symptomów ADHD, które się do tego przyczyniają, należą m.in.:
- problemy z koncentracją w trakcie lekcji;
- roztargnienie, gubienie rzeczy;
- przeszkadzanie w prowadzeniu przez nauczyciela zajęć.
Wszystkie powyższe czynniki mogą skutkować osiąganiem przez ucznia wyników gorszych od rówieśników. Problemem, który często występuje w przypadku ADHD, jest również wysoka potrzeba aktywności fizycznej. Dziecko, które zmaga się z tą przypadłością, może więc w trakcie lekcji niespokojnie poruszać rękami i nogami, a nawet biegać.
ADHD u osób dorosłych — co może o nim świadczyć?
Niekiedy zdarza się, że wspomniane objawy umykają uwadze otoczenia, a ADHD zostaje zdiagnozowane dopiero po osiągnięciu dorosłości. Warto jednak wiedzieć, że zaburzenie to ma u osób pełnoletnich nieco inne objawy. Należą do nich najczęściej:
- osłabiona zdolność do koncentracji,
- niestałość w relacjach uczuciowych,
- problemy z utrzymaniem pracy.
Często towarzyszy temu również skłonność do podejmowania nadmiernego, nieuzasadnionego ryzyka.
Kto zajmuje się diagnozowaniem ADHD?
Występowanie wspomnianych wyżej objawów powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty, zajmującego się diagnozowaniem ADHD. Osobom, które mieszkają w północnej części kraju, polecić możemy gabinet Praktis, prowadzony przez renomowaną psycholog, panią Beatę Waraksę. Oprócz samego postawienia diagnozy może ona również zająć się późniejszą terapią tego zaburzenia.
Jak diagnozuje się ADHD?
Stawianie diagnozy ADHD odbywa się zwykle w kilku etapach. Jeżeli procesowi temu poddawane jest dziecko, pierwszym krokiem jest rozmowa z jego rodzicami. Gdy symptomy, omawiane w jej trakcie, wskażą na możliwość wystąpienia ADHD, na następne spotkanie zapraszany jest młody pacjent. Psycholog obserwuje jego zachowania i dokonuje ich analizy. Podczas trzeciej z kolei wizyty wypełniane są testy psychologiczne. Ostatnim elementem procesu jest postawienie diagnozy oraz ustalenie, czy zaburzeniu temu nie towarzyszą inne problemy. W przypadku osób dorosłych głównym narzędziem diagnostycznym są testy psychologiczne, a cały proces jest krótszy — obejmuje zwykle trzy spotkania.
Jak wygląda leczenie ADHD?
Rozpoznanie ADHD powinno być wstępem do opracowania planu jego leczenia. Zwykle stosowana jest psychoterapia, choć niekiedy niezbędne jest również użycie środków farmakologicznych. Konieczność przyjmowania leków budzi niekiedy pewne obawy u pacjentów z ADHD, jednak nie mają one uzasadnienia — nowoczesne środki są niezwykle bezpieczne. Na dodatek możliwe jest stosowanie przerw w ich przyjmowaniu — w przypadku dzieci można ograniczyć (a nawet wyłączyć) farmakoterapię np. w czasie wakacji.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.